Зимова обрізка лохини

Обрізка лохини

Щоб отримати гарний врожай та по справжньому якісну ягоду, потрібно розуміти, що це значною мірою залежить від багатьох факторів: живлення, агротехнічних заходів, і звісно правильної  обрізки. До обрізки кущів потрібно підходити з максимальною зваженістю і зосередженістю. Метод обрізки залежить від багатьох факторів: вік рослини, сорт, кількість молодих приростів, відстань між кущами.

Обрізка молодих насаджень дуже помірна, ключові аспекти – перший рік після висадки потрібно залишити найкращих 3-5 скелетних пагони (включно з однорічними пагонами), і вкорочуємо верхівки пагонів орієнтовно на 5 см - таким чином ми обрізаємо генеративні бруньки щоб не дати кущам плодоносити, завдяки такій операції кущі дадуть гарні прирости, і в наступні роки зможуть дати кращий врожай. На другий рік формуємо 5-6 скелетних пагонів(включно з однорічними).  На третій рік залишаємо кращих 8-9 пагонів. На четвертий рік залишаємо 9-12 скелетних гілок. Особливої уваги потребують дорослі кущі. Адже за умови слабкої обрізки в попередні роки кущ починає старіти, на пагонах однорічні прирости слабкі, чим гілка старіша тим важче їй проводити поживні речовини і саме головне - такий кущ не дасть якісної і великої ягоди. Щоб стимулювати кущ до активнішого утворення молодих приростів, варто практикувати щорічну обрізку скелетних гілок. Якщо кущ складається з старих  гілок, а молодих приростів нема, доцільно обрізати до рівня землі частину таких гілок. Це зменшить навантаження куща ягодою, і в рослини буде більше сили дати молоді прирости і  в наступного року врожай буде значно якіснішим.

 

 ЯКІ ПАГОНИ ВАРТО ОБРІЗАТИ

Перед обрізкою ретельно оцінюємо кущ лохини, враховуючи специфіку сорту, аналізуємо, чи кущ загущений, як ріс протягом сезону, чи багато на ньому однорічних приростів та їх якість, чи старі гілки дали гарний приріст. Спочатку видаляємо зламані та хворі пагони, потім видаляємо пагони які сильно нахилені до землі та в сторону міжряддя. Якщо нахилені пагони залишити, то під вагою ягід такі пагони нахиляться до землі, ягода  торкатиметься ґрунту і буде брудною та погано зберігатиметься. Тому такі пагони краще вирізати.

Далі оцінюємо кількість та співвідношення однорічних пагонів і старших гілок. В дорослому кущі після обрізки має бути 10-12 пагонів включно з однорічними, однорічних пагони має бути 3-4 шт (висотою не менше30см) .  Проводимо нормування однорічних приростів, вирізаємо слабші і такі що конкурують між собою, – маємо залишити 3-4 однорічні прирости. Якщо старших пагонів менше 6-7ми, то однорічних  можна залишити більше. Потім обрізаємо старші гілки, першочергово видаляєм гілки які не дали сильного однорічного приросту, мають признаки обмерзання, всихання чи хворі. 

Після обрізки нижньої частини куща обрізаємо та розріджуємо верхню частину таким чином, щоб усі пагони були освітлені і не конкурували між собою, адже якщо кущ сильно загущений то він погано провітрюється, пагони конкурують між собою за світло та поживні речовини. Якщо верхні пагони сильно розгалужені і загущені то проводимо розріджування.  

ЧИ ДОПОМАГАЄ ОБРІЗКА НОРМУВАТИ УРОЖАЙ

Для того, щоб отримати якісну ягоду і не перевантажувати кущ, перед початком обрізки дорослого куща потрібно порахувати, скільки на ньому є генеративних бруньок, і провести нескладні підрахунки. При цьому виходять з того, що з одного куща лохини віком 5–6 років можна в середньому зібрати 3–4,5 кілограма ягід, на кожну  генеративну бруньку припадає 6–8 квіточок, а середня вага однієї ягоди лохини – 1,5-2 грама. Отож для правильної обрізки важливо вирахувати, скільки саме бруньок має залишатися на кущі. Для прикладу при врожайності 3 кілограма, ділимо на півтора грами (вага ягоди) отримуємо 2000 ягід, одна генеративна брунька 6 ягід, ділимо 2000 ягід на 6 – отримуємо 333 бруньки. Враховуючи можливе підмерзання і не якісне запилення, на кущі варто залишити приблизно 400 генеративних бруньок.

 

обрізка лохини

ЯК ЧАСТО ПРОВОДИТИ ОБРІЗКУ

Обрізувати кущі лохини належить щороку наприкінці зими. Однак при цьому важливо враховувати фактор специфіки сортів. Скажімо, сорти лохини Блу Голд, Река, Нортленд і Деніс Блу утворюють більше молодих пагонів, тож насадження цих сортів потребує більше затрат часу для якісної обрізки у порівнянні з іншими сортами. Натомість такі сорти як Дюк, Бригіта Блу  і Санрайз дають менше молодого приросту, тому обрізка для них має бути помірною.

 

ОБРІЗКА, ЯКІСТЬ І РОЗМІР ЛОХИНИ

Під час обрізки ми формуємо не тільки врожай наступного року, але врожаї наступних років. Передусім потрібно дотримуватися балансу. З надмірно обрізаних насаджень «на виході» отримаємо ягоду великого розміру і низьку врожайність, і занадто багато молодих приростів. Натомість недостатнє обрізування призведе до старіння куща, дрібної ягоди, і накопичення хвороб.  Тому потрібно шукати «золоту серединку», між тим як обрізаємо, які хочемо отримати прирости, і звісно врожайністю.

І тоді діяти відповідно до рекомендацій. Гарних Вам врожаїв.

image-20221119201659-1