Комплекс практичних порад від ФГ «Ягідне МС»
Підготовка плантації до зимового періоду – відповідальний процес, який фактично починається з ранньої весни й закінчується пізньою осінню. Його велика тривалість зумовлена тим, що існує цілий комплекс заходів, спрямованих на правильний догляд за рослиною. Адже від цього залежить здоровий стан плодово-ягідних культур і їх урожайність наступного року.
- Перший етап – живлення рослин. З квітня по червень в живленні потрібно робити акцент на азотних добривах, що дасть змогу відновитись після зими, наростити вегетативну масу. З середини червня внесення азотних добрив поступово зменшуємо і натомість даємо більше калійних добрив, що дасть змогу сформувати смачну і якісну ягоду. Саме вчасне зменшення внесення азотних добрив допоможе поступово зупинити ростові процеси і дасть рослині час для визрівання пагонів. В першій половині вересня бажано 3-4 рази провести внесення фосфорно-калійних добрив, наприклад монокалій фосфату. Таке підживлення сприяє кращому визріванню молодих пагонів і покращенню кореневої системи. Відтак, рослина вчасно починає входити у стадію спокою.
- Починаючи з вересня, потрібно проводити протруєння щурів. Адже після жнив на навколишніх полях вони активно шукають місця для влаштування кубел для зимівлі – а коренева система лохини є дуже комфортним місцем для даних шкідників. Щоб уникнути цього, потрібно здійснити комплексне протруєння плантації. На всій площі ставлять годівниці для щурів через 5-10 метрів по периметру поля. Протруєння слід робити 3-4 рази впродовж усієї осені. Адже постійно з’являються нові польові миші, й одноразова процедура може не дати бажаного результату.
- По завершенню періоду вегетації і коли середньодобові температури понижуються до 10 С, рослини майже призупиняють споживання поживних речовин, в цей період потрібно провести комплексний аналіз ґрунту. Щорічний аналіз ґрунту дає нам змогу відслідкувати які зміни відбулись після завершення періоду внесення добрив, росту рослин і плодоношення. Враховуючи зміни які відбулись в ґрунті і прогнозованого врожаю на наступний рік можна складати програму фертигації на наступний період.
- По завершенню періоду вненсення добрив восени слід провести промивку краплинної стрічки. Спочатку промивку проводять чистою водою відкриваючи кінці краплинної стрічки і змиваючи осад що назбирався за поточний рік. Наступний етап – промивка зо допомогою добрива «PeKacid», (або «спеціалізоване висококисле добриво, NPK 0-60-20») у розрахунку 3-5кг на 1 км краплинної стрічки, і даємо добу даному розчину вистоятись в краплинній стрічці. Через добу знов промиваємо крапельну стрічку чистою водою і також почергово відкриваємо кінці краплинної стрічки щоб змити осад. Також промивку можна проводити ортофосфорною кислотою. Азотною кислотою промивку краще здійснювати весною.
- Осінній період найкраще підходить для ремонту та заміни пошкоджених кущів, адже восени найкраще видно які кущі за сезон наростили достатньо вегетативної маси і дали хороші прирости, а які погано ростуть з тих чи інших причин. Такі кущі викорчовують і замінюють новим посадковим матеріалом.
- Важливий етап – зачистка поля від хвороб. Восени після опадання листя для профілактики від хвороб поле обробляють один раз мідьвмісними препаратами. Якщо на ділянці є прояви хвороб на кущах, то таку обробку провести двічі з інтервалом в два тижні.
Комплекс цих процедур допомагає не тільки якісно підготувати рослину до зимового сезону, а й забезпечити здорову вегетацію в наступного року й отримати очікуваний урожай.